Šiandien rajone

Beveik pusę amžiaus Šiauliuose tarnavęs liftas – modernizuotas

Bendrovė „Šiaulių liftas“ pirmą kartą Šiauliuose, viename iš dar sovietmečiu statytų daugiabučių namų, gyventojų sutarimu, seną ir savo amžių atgyvenusį liftą modernizavo ir tokiu būdu padidino turto vertę, pailgino lifto tarnavimo laiką ir suteikė daugiau patogumo keleiviams.

Aido gatvėje 9 esančiame daugiabutyje karantino metu gyvenimas nesustojo – būtent čia visai neseniai „Šiaulių liftas“ komanda daugiabučiame name esantį seną liftą modernizavo.

Senam liftui buvo pakeistas suktuvas, lynai, greičio ribotuvas, elektros valdymo sistema su visa elektros instaliacija su aukštų mygtukais, kabinos durų pavara, sutvarkytas kabinos rėmas, pakeista kabinos vidaus apdaila ir kabinos pultas, sutvarkytos kabinos ir pirmo aukšto šachtos durų bei angorkaščių apdailos.

Modernizuotas liftas tapo saugesnis juo besinaudojantiems gyventojams, taip pat liftas veikia žymiai tyliau už senąjį. Modernizuoto lifto kabina tiksliai sustoja aukštuose, durys švelniai užsidaro ir atsidaro, o kabinos vidus pasikeitė neatpažįstamai, taip sukurdamas didesnį komfortą keleiviams.

Iki šios dienos Šiauliuose buvo pakeistas tik vienas liftas (Tilžės g. 42). Dabar prie atnaujintų liftų statistikos galima pridėti ir modernizuotą Aido gatvės name esantį liftą.

Nors gamintojo rekomenduojamas liftų eksploatavimo laikas yra 25-eri metai,  tačiau senesnių liftų Šiauliuose – daugiau nei pusė. Europos Sąjungos direktyvos numato, kad gamintojo nurodytą konkretų eksploatacijos laikotarpį viršijusius liftus privaloma keisti naujais arba juos modernizuoti.

Šiauliuose seniausio lifto amžius yra 49 (jis buvo įrengtas 1971 m.), o vidutinis – 41 metai.

Ar liftą remontuoti, modernizuoti ar keisti nauju sprendžia daugiabučio namo gyventojai daugumos pritarimu, todėl šiuos darbus daugiabučių namų savininkų bendrijos ar administruojančios įmonės kartu su gyventojais ir liftą aptarnaujančia įmone turi planuoti iš anksto, nelaukdamos, kol liftas bus išjungtas kaip nesaugus ir netinkamas naudoti.

Sutvarkytas liftas taupo ir elektros energiją – senos gamybos liftai vartoja energiją net ir jais nesinaudojant, o naujieji – tik tuomet, kai iškviečiami. Naujuose liftuose įrengiamas ir energiją taupantis apšvietimas, o senuosiuose vis dar veikia per daug energijos eikvojančios kaitrinės lempos. Dėl naujų technologijų sutaupoma apie 50% lifto sunaudojamos elektros energijos.

„Šiaulių liftas“ direktorius Mantas Romaška teigia, jog dažnai vyrauja nuomonė, kad jei liftas atidirbo 40-50 metų, tai ir dar tiek pat metų puikiai veiks. Toks požiūris yra todėl, kad gyventojai, naudodamiesi liftu, mato tik jo išorę – kabinos vidų ir šachtos duris. Tačiau liftas yra sudėtingas ir potencialiai pavojingas inžinerinis įrenginys, kurio visi įrengimai, užtikrinantys saugų ir patikimą naudojimąsi liftu, yra šachtoje bei mašinų patalpoje. Jie gyventojams yra nematomi, todėl nustatyti ir įvertinti gedimus gali tik atitinkamos kvalifikacijos specialistai.

„Senieji liftai jau niekada nebus tokie patikimi kaip naujieji, todėl būtinai reikia planuoti jų keitimą ar modernizavimą.“, – teigia M. Romaška.

Aido g. 9, esančio namo administratoriaus „Mano BŪSTAS“ Šiauliai vadovas Mantas Krivaitis sako, kad gyventojai pasielgė ryžtingai, priimdami sprendimą modernizuoti liftą, kurio eksploatacijos laikotarpis jau praktiškai dvigubai viršijęs gamintojo nurodytus eskploatavimo terminus. Vadovas džiaugiasi, kad namo gyventojai nuo šiol grįždami į namus ir kildami naujai modernizuotu įrenginiu gali jaustis saugiai. „Gyventojų investicijos į savo daugiabučio priežiūrą ne tik padeda sutaupyti, jaustis komfortiškai, bet ir didina  nekilnojamojo turto vertę“.