Šiandien rajone

Daugiabučių namų kiemuose Šiauliuose – garsiausi Lietuvos žmonės

Praėjusiais metais Šiauliuose sužibėjęs projektas „Kiemai“ jau startavo ir šiemet. Garsiausi Lietuvos žmonės: humoristai, keliautojai, laidų vedėjai, aktoriai, rašytojai vėl renkasi Šiaulių miesto ir daugiabučių namų kiemuose įdomiam, vertingam ir smagiam pokalbiui bei diskusijai smalsumą žadinančiomis temomis.

Projektas „Kultūra ant slenksčio: kultūrinė kiemų intervencija“ („Kiemai“) 2019 m. susilaukė ypatingo susidomėjimo ir sėkmės – renginių ciklas į daugiabučių kiemus pritraukė mases šiauliečių ir miesto svečių, o Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešajai bibliotekai buvo įteikta Šiaulių miesto savivaldybės premija už geriausią metų kultūrinės edukacijos projektą Šiauliuose.

Įgyvendindama šį projektą biblioteka siekia ne tik atlikti pagrindinę savo funkciją – organizuoti skaitymo skatinimo iniciatyvas, bet ir pateikti profesionalųjį meną ir kultūrą ne institucinėje aplinkoje (bibliotekoje, muziejuje, kultūros centre, galerijoje ir kt.). Kartu norima skatinti bendruomenių socialinį aktyvumą, vieniems primenant, kitiems pasiūlant atrasti kiemų erdvę kaip intymią bendruomenės vietą, kurioje gali susitikti ir drauge kalbėtis, diskutuoti ir įgyvendinti sumanymus įvairių subkultūrų, socialinių ar religinių grupių atstovai.

Literatūros kritikui Rimantui Kmitai, pačiam užaugusiam Šiaulių pietinio rajono kiemuose, toks projektas pasirodė itin patrauklus savo galimybėmis: Pirma mintis buvo, kad idėja smagi. Ir dėl to, kad tokiuose renginiuose susitinki žmones, kurie gal nevaikšto po kultūros renginius, ir todėl, kad kiemuose, bent man taip atrodo, kalbamės per mažai. Nuo to laiko, kai paauglystėje sėdėdavom ant suoliukų ir „trindavomės“ prie laiptinių, tas kiemo pokalbių žanras nunyko.

Organizatorių teigimu, projekto idėja gimė natūraliai, stebint tai, kas jau ir taip vyksta mūsų mieste. Pasirodžius Rimanto Kmitos romanui „Pietinia kronikas“, Šiauliuose ėmė atgyti kiemų kultūra. Šiaulių turizmo informacijos centras pradėjo organizuoti ekskursijas „Šiauliai: pakiemiais, pagrioviais, patvoriais“, „Pietinia kronikas gyvai“, visuomenei pristatyti spektakliai „Pietinia kronikas“, „Čia aš Varatarius“, kurių veikėjai – paribiški kiemų subjektai.

Galima sakyti, kad kiemas – neatsiejama kultūrinio Šiaulių tapatumo formavimosi dalis, tad kiemo, kaip renginio erdvės, pasirinkimas kilo labiau iš tradicijos, nei novatoriškumo paieškų. Juk mūsų atmintyje dar gyvi prisiminimai, kuriuose Šiauliai stiprus pramonės centras, kurio dauguma gyventojų kone visą laisvalaikį praleisdavo kiemuose, ir tai nebuvo tik vaikai ir senoliai, kaip įprasta matyti dabar.

Rimanto Kmitos teigimu, Kiemo kultūrą turbūt palaiko pojūtis, kad čia tavo namai. Anksčiau galbūt namai buvo keičiami gerokai rečiau, žmonės gaudavo butus ir dažnas juose gyvendavo visą gyvenimą. Dabar žmonės keičia, daug kas nuomojasi, žmonės daug greičiau juda ir nespėja ar nenori labai susitapatinti su konkrečiu kiemu. Galim prisiminti grupės SEL karjeros pradžią – „Kiemas“ buvo pirmasis hitas. Tai buvo paauglių supratimas, kas yra kiemas, ir kodėl jis toks svarbus. Kiemas buvo savi, artimi ir galbūt keistai brangūs žmonės. Kieme prasidėdavo pasaulis.

2020 m. projektas sugrįžo su dar daugiau idėjų ir pramogų šiauliečiams – nauji diskusijų dalyviai, naujos pokalbių temos ir nauji kiemai!

 Artimiausi pokalbiai (visuose galite apsilankyti nemokamai):

Liepos 30 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Žeimių g. 8A kieme (Ginkūnai) susitiks aktorė Ineta Stasiulytė ir rašytoja Jurga Tumasonytė, kurios kalbėsis intriguojančia tema „Moterys ir kitos stebuklingos būtybės“.

Nuo 17.00 val. besirenkančius į renginį sveikins atlikėja Gabija Lukrecija Petrauskaitė.

Rugpjūčio 7 d., penktadienį, 17.30 val. V. Grinkevičiaus g. 18 kieme, (Pietiniame mikrorajone) su diskusija „Milžinų batai“ Jūsų lauks gamtos fotografas Marius Čepulis ir žurnalistas, keliautojas Liudas Dapkus.

Nuo 17.00 val. besirenkančius į renginį sveikins Elzė Urbietytė.

Rugpjūčio 18 d., antradienį, 17.30 val. Talšos g. 4 kieme, (Centre) kalbinsime keliautojus, žurnalistus, prodiuserius Martyną Starkų ir Vytarą Radzevičių. Diskutuosime tema „Renkant pasaulio trupinius“.

Nuo 17.00 val. besirenkančius į renginį sveikins grupė „Kieno Mishke Kankorezhiai“.


Parengta pagal savb.lt pateiktą info