Kalba ekspertai Naudinga žinoti Šiandien rajone

Daugiabučių priežiūra per šalčius: ką reikia žinoti?

Į Lietuvą atkeliaujantys arktiniai šalčiai grasina daugiabučių namų inžinerinėms sistemoms, nes išauga avarijų tikimybė. Tačiau pastatus prižiūrintys specialistai tikina, kad žiemos išdaigoms pasiruošta ir dalinasi patarimais, kaip elgtis gyventojams, kad speigas nepridarytų neplanuotų nuostolių.

Bendrovės „Mano BŪSTAS“ specialistai sako, kad oro temperatūrai nukritus žemiau 15–20 laipsnių, padidėja rizika, kai daugiabučiuose gali užšalti vamzdynai arba atsirasti įtrūkių. Nors įmonės prižiūrimuose namuose šiltuoju metų laiku buvo atlikti atitinkami prevenciniai darbai, rizika patirti šaltuko išdaigų išlieka. Ypač – senos statybos namuose.

Bendrovės atstovai atidžiai seka meteorologų progozes ir šiuo laikotarpiu budi sustiprintu rėžimu, o avarinės tarnybos brigados pasiruošusios greitai ir operatyviai reaguoti į bet kokius incidentus bei operatyviai juos pašalinti.

„Esame pilnai pasirengę į Lietuvą atkeliaujančiai šalčio bangai. Visi avarinės tarnybos automobiliai aprūpinti specialiomis priemonėmis, naudojamomis užšalus vamzdynams: dujinėmis šildymo patrankomis, šildymo fenais, kita ekstremalioms situacijoms skirta įranga“, – sako bendrovės „Mano BŪSTAS“ atstovas Julius Žilinskas.

Užplūdus šalčio bangai budrūs tūrėų būti ir daugiabučių namų gyventojai. J.Žilinsko teigimu, nuo kiekvieno sąmoningumo priklauso, ar pastate neįvyks avarija. Jis pataria žinoti keletą pagrindinių dalykų, kurie užtikrins, kad speigas namo gyventojams nepridarys papildomų rūpesčių.

„Labai svarbu, kad namo gyventojai per didelius šalčius nepalikinėtų atvirų laiptinės durų ir langų. Taip pat namuose, kuriuose yra rūsiai, reikėtų sandariai uždaryti visus langus bei duris. Mat pasitaiko atvejų, kai dėl pravertų laukujų durų laiptinėse nuo šalčio sprogsta radiatoriai ir sutrinka viso namo šildymo sistema, – sako J.Žilinskas.

Speiguotu ir vėjuotu oru daugiabučiai namai netenka daug šilumos. „Mano BŪSTO“ specialistai pataria gyventojams pasirūpinti, kad ne tik bendrojo naudojimo patalpose, bet ir butuose būtų šilta net per didžiausius šalčius.

J.Žilinsko teigimu, pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į bute esančius langus bei duris. Jeigu jie seni ir nesandarūs, greitoji pagalba – užlipdyti tarpus izoliacinės medžiagos juostomis, o naujuose languose nustatyti vadinamąjį žiemos režimą.

J.Žilinskas sako, kad ypač daug šilumos daugiabučiuose namuose iššvaistoma per senas balkonų duris. Šaltuoju metų periodu jų ertmes rekomenduojama sandarinti šilumos nepraleidžiančia medžiaga.

Jei visgi dideli šalčiai sutrikdys daugiabučių namų inžinerinių sistemų veikimą, gyventojams, kurių namus administruoja „Mano BŪSTAS“, patariama nedelsiant apie tai pranešti įmonės Klientų centrui. Greičiausias ir patogiausias būdas tai padaryti – per savitarnos portalą www.ebustas.lt ar išmaniąją programėlę „eBŪSTAS“ arba skambinti visą parą veikiančių Klientų centro telefonu 8 700 55 966.