Kalba ekspertai Naudinga žinoti

Gyventojai kviečiami teikti paraiškas daugiabučių namų atnaujinimo programoje

Šiais metais Būsto energijos taupymo agentūros inicijuoto konkurso „Metų renovacijos projektas“ laimėtojų laurai atiteko Šiauliuose, Energetikų gatvėje esančiam daugiabučiui. Namas renovuotas pagal Daugiabučių namų atnaujinimo programą.

Būsto energijos taupymo agentūros administruojama daugiabučių namų atnaujinimo programa laukia naujo paraiškų antplūdžio – Aplinkos ministerija ką tik paskelbė jau septintą kvietimą ir iki 2020-ųjų metų sausio 31-osios priims gyventojų ir savivaldybių paraiškas daugiabučių renovacijai. Pagal šį kvietimą vykdomiems projektams Valstybė 100 proc. apmokės arba kompensuos projekto parengimo, įgyvendinimo administravimo, statybos techninės priežiūros išlaidas ir pilnai padengs visas nepasiturintiems gyventojams tenkančias išlaidas.

Iš viso šio kvietimo metu numatoma daugiabučių namų atnaujinimo programai skirti 150 mln. eurų, o energinį efektyvumą didinančioms priemonėms skiriama finansavimo dalis turėtų sudaryti 50 mln. eurų, kompensuojant 30 proc. investicijų vertės.

Kaip teigia Būsto energijos taupymo agentūros vadovas, teikiant paraiškas dėl namo atnaujinimo, didesnių miestų kontekste Šiauliai atrodo neblogai. V. Serbenta svarsto, jog prie daugėjančių renovacijos projektų nemažai prisidėjo ir tai, kad Šiauliuose, vienoje iš pirmųjų savivaldybių buvo parengta ir patvirtinta kvartalinė energetinio efektyvumo didinimo programa.

„Tokia gera savivaldybės ir gyventojų bendradarbiavimo sintezė, kur savivaldybė prisideda tvarkydama infrastruktūrą, o gyventojai prisideda tvarkydami savo daugiabučius namus, pradeda duoti gerus ir teigiamus rezultatus. Taigi, Šiauliai dėl kvartalinės renovacijos projekto turėtų tapti puikiu pavyzdžiu ir kitiems Lietuvos miestams ir savivaldybėms, kurios po truputį eina panašiu keliu“.

„Žinau, kad Šiaulių savivaldybės paskirti projektų įgyvendinimo administratoriai, kaip Šiauliuose veikianti bendrovė „Mano Būstas“ yra sudaryta iš tikrų profesionalų – gerai dirbančių ir siekiančių savo tikslo darbuotojų. Manau, kad tai irgi priežastis, dėl kurios atnaujintų daugiabučių Šiauliuose rezultatai turėtų būti tik gerėjantys“, – apie šiauliečių, norinčių gyventi atnaujintuose daugiabučiuose potencialą kalba V. Serbenta.

Nuo 2013 metų, vykdant daugiabučių atnaujinimo programą, Lietuvoje renovuoti jau 2274 daugiabučiai, kuriuose yra daugiau kaip 65 tūkst. butų, o šiuo metu yra atnaujinami dar 407 pastatai. Investicijos į šių namų atnaujinimą sudaro apie 700 mln. eurų. Šiauliuose jau atnaujinti 44 daugiabučiai, 13 yra atnaujinama, 46 daugiabučių atnaujinimas pradėtas visai neseniai.

Serbenta išskiria net kelias atnaujinto daugiabučio naudas: „Standartinis daugiabutis po pastato atnaujinimo sutaupo apie 50 proc. energijos, taigi už energiją reikia mokėti perpus mažiau. Taip pat atnaujinus daugiabutį – jaučiamas ir komforto sąlygų pasikeitimas. Žinoma, negalima nepaminėti ir to, jog po atnaujinimo – padidėja nekilnojamojo turto vertė. Kai kuriuose miestuose, kuriuose atnaujintų pastatų skaičius yra didesnis, gyventojai skundžiasi, kad neįmanoma parduoti buto, nes pirkėjai dairosi tik į atnaujintus pastatus. Manau, kad tokios tendencijos po truputėlį įsitvirtins ir likusiuose Lietuvos miestuose. Jeigu gyventojai suspės pateikti paraiškas ir dalyvauti dabar – iš to išloš visi“, – teigia V. Serbenta.