Naudinga žinoti Rajono problema

Išsiaiškinome: kokių markių automobilius vagia Šiauliuose

Duomenys rodo, jog pastaraisiais metais automobilių vagysčių skaičius mažėja, tačiau vis dažniau vagišių taikiniu tampa naujesni ir prabengesni automobiliai

Automobilių vagystės yra nemenka problema ne tik Šiauliuose, bet ir visoje Lietuvoje. Nors praėjusiais metais Šiauliuose automobilių buvo pavogta kone tris kartus mažiau nei prieš dvejus metus, visgi „Kalba Šiauliai“ nusprendė išsiaiškinti, kokios automobilių markės tampa dažniausiu vagišių grobiu.

Vagysčių mažėja

Kaip rodo pateikti Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenys, bėgant metams pavagiamų automobilių skaičius Šiauliuose mažėja. Prieš trejus metus, 2017-aisiais, Šiaulių miesto policija užfiksavo net 26 pavogtų automobilių atvejus. 2018-aisiais metais šis skaičius sumažėjo iki 22 automobilių, o praėjusiais, 2019-aisiais metais policija užfiksavo beveik tris kartus mažesnį tokių nusikaltimų skaičių – per metus buvo pavogti jau tik 8 automobiliai.

Populiariausiu  vagišių taikiniu, panašiai kaip ir kituose miestuose, išlieka panašių modelių automobiliai. Šiauliuose 2019-aisiais šį penketuką sudarė Toyota Corolla Verso, BMW, VW Transporter, Audi A3 ir Volvo markės automobiliai. Tiesa, įvairios draudimo bendrovės savo pranešimuose mini, jog nors pastaraisiais metais automobilių vagysčių skaičius ir mažėja, tačiau ryškėja tendencija, rodanti, jog naujesni ir prabangesni automobiliai dažniau tampa vagišių taikiniu, nei senesnių metų automobiliai.

Nauji apsaugos būdai

Specialistai teigia, jog šiais laikais ne visi vagišiai ilgai džiaugiasi savo grobiu. Naujuose automobiliuose dažnai galima rasti automobilio buvimo vietą nustatyti leidžiančias sistemas, todėl nukentėjusiesiems nuo vagių vis dažniau pavyksta savo turtą atgauti. Automobilio buvimo vietą galima sekti telefone ar kompiuteryje. Taip pat yra galimybė nustatyti, ar su automobiliu išties važiuoja jo savininkas.

Jau kurį laiką automobiliams nuo vagių apsaugoti naudojami imobilizatoriai – prietaisai, kurie blokuoja variklio veikimą, jei vairuotojas neturi specialaus elektroninio rakto ar kitu, tik savininkui žinomu būdu, neišjungia apsaugos.

Papildomas saugiklis neleidžia nusikaltėliams jais taip lengvai pasinaudoti. Imobilizatoriai skiriasi savo veikimo principu ir galimybėmis, o kai kurie jų šiandien jau yra išties išmanūs, todėl ir labiausiai pasirengusiems nusikaltėliams sukelia problemų.

Nors visai neįveikiamų apsaugos sistemų nėra, tačiau jų kompleksiškumas ir pažangumas dažnai atbaido ilgapirščius ar stipriai apsunkina jų darbą, priverčia sugaišti daugiau laiko ir labiau rizikuoti, todėl vagystės tikimybę gerokai sumažina. Be to, dėl modernių apsaugos priemonių vogtus automobilius ar jų dalis nusikaltėliams tampa sunkiau realizuoti juodojoje rinkoje.

Draudikų duomenimis, nusikaltėlių taikiniu tampa tos automobilių markės, kurių daugiausiai registruota Lietuvoje – „Volkswagen“, BMW, „Audi“, „Toyota“.

Iš automobilių dalių dažniausiai ilgapirščiai pasisavina žibintus, veidrodėlius, multimedijos sistemas ir kt. Per šiuos metus užregistruoti jau 172 automobilių detalių vagysčių atvejai, dėl kurių gyventojams jau išmokėta ir dar bus atlyginta nuostolių už daugiau kaip 213 tūkst. eurų