Šiandien rajone

Juliaus Janonio gimnazijos pavadinimas: keisti ar palikti?

Jono Noreikos – Generolo Vėtros, Vasario 16-osios, Signatarų ar kokiu kitu vardu bus pervardyta dabartinė Juliaus Janonio gimnazija?

Seniausia Šiaulių mokykla, buvusi berniukų gimnazija, dabar – Juliaus Janonio gimnazija pastaruoju metu susilaukia vis daugiau (ap)kalbų. Spalio mėnesį pasirodė peticija, raginanti balsuoti už naują gimnazijos vardą. Tuo tarpu savivaldybė taip pat netyli ir siūlo savo alternatyvą, o pati gimnazija ilgą laiką laikėsi savo požiūrio pavadinimo nekeisti.

Peticiją, siūlančią keisti J. Janonio gimnazijos vardą, inicijavo buvęs gimnazijos mokinys Marius Stakutis. Peticijoje kreipiamasi į miesto merą Artūrą Visocką ir Seimo istorinės atminties komisijos pirmininką prof. Arūnui Gumuliauską. Autorius siūlo gimnaziją pervadinti į buvusio gimnazijos auklėtinio, tarpukario karininko, antinacinio ir antisovietinio pogrindžio dalyvio Jono Noreikos-Generolo Vėtros vardu. Esą ši asmenybė nepagrįstai užmiršta, nors „buvo tikras ir didis Lietuvos patriotas, iki mirties kovojęs už Lietuvos Laisvę“.

Stakučio peticija užregistruota beveik prieš mėnesį – spalio 10 dieną. O nuo tada ji pasirašyta 133 piliečių, iš kurių – tik 8 šiauliečiai.

Šiauliečio iniciatyva paskatino diskusijas ir… dar vieną peticiją. Pastaroji inicijuota miesto mero pavaduotojo Audrio Narbuto. Joje siūloma gimnaziją pervadinti į Vasario 16-osios. Peticijoje kreipiamasi į Šiaulių miesto tarybos narį Eligijų Stugį, Šiaulių miesto tarybos narius, priklausančius TS-LKD frakcijai bei miesto merą Artūrui Visocką.

Pasak peticijos ir idėjos autoriaus, naujuoju vardu būtų pagerbti gimnazijoje mokęsi Vasario 16-osios akto signatarai Mykolas Biržiška, Jonas Vileišis, Steponas Kairys ir Alfonsas Petrulis. Šiuo vardu esą būtų įprasmintos ne tik garbūs buvę gimnazijos auklėtiniai, bet ir „artėjančio valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo reikšmė ir Šiaulių miesto svarba įprasminant šią sukaktį“.

Mero pavaduotojo inicijuotą peticiją pasirašė daugiau nei 200 respondentų, iš kurių – apie 70 šiauliečių.

Tačiau gimnazijos atstovai gana ilgai laikėsi požiūrio, kad pavadinimo keisti nereikia. Žiniasklaidoje buvo pasirodę gimnazijos direktoriaus Rimo Budraičio pareiškimai, kad gimnazijos vardas žinomas visoje šalyje, nereikėtų skubėti, skirti laiko pagrįstoms diskusijoms. Direktoriui būtų priimtina gimnaziją neoficialiai vadinti  Signatarų.

Kokia Jūsų, šiauliečiai, nuomonė – ar gimnazijai reikia naujo vardo? Kuris labiau tinkamas? Galbūt turite savo pasiūlymų?