Kalba ekspertai

Ką, atėjus žiemai, turi žinoti daugiabučių namų gyventojai

Pasitikti kalendorinę žiemą su miestą nuklojusiu sniegu – ne toks ir dažnas malonumas. „Kalba Šiauliai“ nusprendė paklausti profesionalų, į ką daugiabučių gyventojai privalo atkreipti dėmesį, atėjus žiemos sezonui.

Pavojai – tik užtrenkus namų duris

Daugiabučių namų aplinką prižiūrinčių įmonių „Būsto aplinka“ ir „Mano aplinka“ direktorius Karolis Pūkas teigia, jog žiema – išbandymas ne tik įmonių darbuotojams, bet ir gyventojams. „Žiema yra labai įvairi pavojais: temperatūros pokyčiai nulemia greitą gyvenamosios aplinkos pasikeitimą: vieną ankstų rytą, tik pravėrus laiptinės duris, jus gali pasitikti sniego pusnys, o kitą – slidi ir sunkiai nuspėjama grindinio danga“.

Pūko teigimu, „Būsto aplinka“ ir „Mano aplinka“ darbuotojai kiekvieną dieną, nesvarbu ar už lango siaučia pūga, ar oro temperatūra nukritusi žemiau 20 laipsnių šalčio, savo darbus pradeda labai anksti, 3 ar 4 valandą ryto. „Natūralu, jog žiemos sezonas mums yra pats sunkiausias. Atsižvelgdami į oro sąlygas, rytui išaušus, gyventojus stengiamės pasitikti smėliu pabarstytais laiptinių įėjimais, nukastais ir sutvarkytais pagrindiniais šaligatviais“, – pasakoja K. Pūkas.

Visgi, pašnekovas atviras, jog kintančios oro sąlygos ne visada yra šios įmonės sąjungininkės, taigi, gyventojai turėtų išlikti sąmoningi ir, žiemai atėjus, elgtis itin atsargiai: tik išėjus iš laiptinės, stengtis patikrinti grindinio paviršiaus saugumą. Taip pat derėtų patikrinti, ar kelio danga neslidi, prieš nešant daug nešulių. Jei gyventojai patys imasi iniciatyvos kasti sniegą, tai reiktų daryti atitinkamai – neverčiant sniego ant praėjimo takų. „Visa tai atrodo elementaru, tačiau praktika rodo, jog žmonės tai dažnai pamiršta“.

Darbas net ir per šventes

Daugiabučių namų administravimo įmonės „Mano BŪSTAS“ direktorius Mindaugas Genys sako, jog didžiausių žiemos švenčių metu itin padaugėja kanalizacijos užsikimšimo atvejų.

Kaip pasakoja M. Genys, artėjant žiemos sezonui ir jo šventėms, „Mano BŪSTAS“ avarinės tarnybos vyrai pajaučia itin padidėjusį iškvietimų skaičių. Tai lemia dalies gyventojų neatsakingumas ir sąmoningumo stoka į kanalizacijos vamzdžius metant viską, kas liko ant šventinio stalo.

Visgi, pašnekovas ramina, jog ir per šventes tokios problemos yra sprendžiamos ir gyventojai nėra paliekami su jomis tvarkytis vieni: „Nesvarbu, kokia savaitės ar šventinė diena, nesvarbu kuri valanda, mūsų tarnybos yra pasirengusios padėti ir atsiliepti į kiekvieno gyventojo prašymus. Net ir per Kalėdas ar Naujuosius metus sieksime, jog mūsų klientams būtų ramu, dėl savo namų“, – teigia M. Genys.

Rekomenduoja neprarasti budrumo

Įmonės „Mano sauga“ vadovas Gediminas Jankauskas sako, jog labai dažnai artėjančios šventės ir užklumpantys darbai prieš jas gyventojus paskatina elgtis itin aplaidžiai ir vėliau, dėl šio aplaidumo, nukentėti.

„Būtent didžiųjų žiemos švenčių metu vagys padaro ryškiausius nuostolius. Maksimaliai sutrumpėjęs šviesusis paros metas yra pats darbymetis ilgapirščiams. Žiemą nuostolių patiria ne tik privačių namų, bet ir butų gyventojai, todėl visiems jiems reiktų elgtis itin atsargiai“, – pasakoja „Mano sauga“ vadovas.

Jankausko teigimu, švenčių metu gyventojai neturėtų pamesti galvos. Žmonės privalo išlikti atsakingais, tinkamai apsaugant savo turtą. Prieš išvykdami ilgesniam laikui iš namų, patartina apie tai pranešti artimiausiems kaimynams, nes patikima kaimynystė dažnai yra vertingesnė už šarvuotas ar keliomis spynomis apkarstytas duris.

Specialistas skatina atkreipti dėmesį į, atrodytų suprantamus, bet dažnai pamirštamus savisaugos žingsnius. „Paliekant namus, svarbu nepamiršti sandariai uždaryti visus langus, balkono duris, užtraukti užuolaidas, jei yra, nepamiršti įjungti signalizacijos sistemos. Tai elementariausi, bet patikrinti žingsniai, siekiant apsaugoti savo turtą“.