Kalba ekspertai

Kaip neaplieti kaimynų? Komentuoja specialistai

Daugiabučių administravimo specialistai būsto apliejimą įvardija kaip daugiausia rūpesčių butų savininkams sukeliantį ir dažnai brangiai kainuojantį incidentą. Visgi, dėl ko dažniausiai apliejami butai ir kaip to išvengti?

Daugiabučių administravimo įmonės „Mano BŪSTAS“ atstovų teigimu, tikrinant pastatų sanitariniuose mazguose esančius prietaisus,  dažnai pastebima, kad jų sujungimui naudojamos lanksčiosios guminės žarnelės su metaliniu šarvu. Patirtis rodo, kad šios žarnelės neretai ir tampa užliejimų priežastimi, dėl ko pastato savininkai patiria didelius ir neplanuotus nuostolius.

Norint išvengti nelaimių pašnekovai primygtinai siūlo gyventojams apsidrausti nuo galimos nelaimės bei, žinoma, naudoti alternatyvius sujungimo sprendimus.

Anot įmonės „Mano BŪSTAS“ atstovų, keisti žarnelių dažnai nėra būtina. Tačiau laikas nuo laiko, periodiškai jas reikiaapžiūrėti vizualiai: ar nėra įtrūkimų, jos nešlampa, nėra sulenktos, nekoroduotos. Tik tada, kai įžvelgiami vizualiai matomi žarnelių trūkumai, reikia imtis keitimo darbų.

„Savo klientams ir visiems ieškantiems patarimų gyventojams rekomenduojame visais atvejais, be išimčių, žarneles pirkti tik sertifikuotas ir žinomų gamintojų. Taip pat pasiteirauti pardavėjų dėl suteikiamų gaminio garantijų“, – sako avarinės tarnybos darbų vykdytojas Dainius Kaminskas.

Pašnekovas taip pat išskiria pasitvirtinusias guminių žarnelių jungčių alternatyvas: varinius vamzdelius, lankstų „Henko“ vamzdį su antgaliais, suvirinamąjį vamzdį arba lankstųjį vamzdelį. Šios jungtys yra ženkliai ilgaamžiškesnės bei patikimesnės.

„Mano BŪSTAS“ ilgamečio darbuotojo teigimu, bent 90 procentų visų butų užliejimų įvyksta tuomet, kai gyventojų nėra namie, taigi tokiais atvejais patiriami materialiai nuostoliai išaugo kone dvigubai ar trigubai.

„Norinti išvengti būsto užpylimų, susijusių su žarnelėmis, visiems klientams rekomenduojame, išvykstant iš namų, sustabdyti vandens tiekimą visiems prietaisams ir įrenginiams. Ši taisyklė galioja tiek būtų, tiek ir nuosavų namų savininkams. Tik tada galima sumažinti turto žalą įvykus avarijai“, – teigia specialistas.

Užliejus butą dažnai nukenčia lubos ir sienų apdaila, apgadinama grindų danga, baldai ir paveikslai. Specialistai teigia, kad iš kaimynų buto prasiskverbęs vanduo palieka pėdsaką ir po užliejimo yra būtinas bent jau kosmetinis remontas. Ypač pavojingas yra karšto vandens išsiliejimas, nes po jo, be įprasto nuostolio dažniausiai atsiranda ir kenksmingas žmonių sveikatai pelėsis, kurį panaikinti labai sudėtinga ir brangu.

Primename, jog užliejimo metu visi namams padaryti nuostoliai yra kompensuojami tik tuo atveju, jeigu butas ar namas, kartu su jame esančiais daiktais, yra apdraustas. Tiems, kurie apliejo kaimynus, draudimas visą padarytą žalą atlygins tik tuo atveju, jei bus apdrausta civilinė atsakomybė. Kitu atveju kaimynams nuostolius atlyginti teks iš savų kišenės.

Nelaimės atveju kaimynams reikėtų pranešti registruotos bylos numerį, taip pat informuoti juos, kad turėtų kreiptis į draudimo bendrovę, apdraudusią civilinę atsakomybę. Svarbu, kad kaimynai netvarkytų sugadinto turto tol, kol jį apžiūrės draudėjas ir užfiksuos visa tai, kas sugadinta per įvykį.