Naudinga žinoti

Kuriose gatvėse padaroma daugiausia nusikaltimų?

Ar žinote, kuriose Šiaulių gatvėse praėjusį mėnesį buvo užfiksuota daugiausia žmonių apiplėšimų bei vagysčių iš automobilių ar gyvenamųjų pastatų? Ar numanote, kuriose viešose miesto vietose yra padaroma daugiausia nusikaltimų ir kokie jie? „Kalba Šiauliai“ nusprendė apžvelgti Šiaulių gatvių ir viešų vietų saugumą.

Sąrašo viršuje – gatvės šalia centro

Pagal Informatikos ir ryšių departamento duomenimis, nuo šių metų pradžios daugiausia vagysčių ir apiplėšimų policijos pareigūnai užfiksavo greta Šiaulių centro esančioje Višinskio gatvėje. Čia buvo įvykdyti 8 apiplėšimai. Antroje vietoje pagal užfiksuotas vagystes atsidūrė P. Cvirkos gatvė, kurioje per devynis pirmuosius metų mėnesius užfiksuoti 4 plėšimo atvejai. Kitos gatvės, kuriose buvo įvykdyta daugiau nei 1 vagystė buvo: Birutės, Miglovaros, Aušros tako, Lyros ir Sevastopolio gatvėse.

Nuo sausio iki birželio mėnesio daugiausia nusikalstamų veikų viešose Šiaulių vietose policijos pareigūnai užregistravo Aido gatvėje 8, prekybos ir pramogų centre Akropolis. Čia per šešis mėnesius užfiksuota net 18 nusikalstamos veikos atvejų, 6-ios vagystės, 5 fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo bei 4 viešosios tvarkos pažeidimo atvejai.

Antroje ir trečioje vietoje rikiuojasi Tilžės gatvėje 109 esantis prekybos centras Saulės miestas bei Lyros gatvė 13, prekybos centras „Lyra“. Šiuose rajonuose atitinkamai buvo užfiksuoti 17 ir 10 nusikaltimų  atvejų.

Nusikaltimų skaičius mažėja

Remiantis Informatikos ir ryšių departamento duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį, nuo sausio iki birželio visame Šiaulių mieste buvo įvykdytos 862 nusikalstamos veikos, Šiaulių rajono savivaldybėje – 1296.

Didžiausią skaičių šio rezultato nusikaltimų sudaro 233 nežymūs sveikatos sutrikdymai, 161 vagystės ir plėšimų atvejai ir visos nusikalstamos veikos, susijusios su neteisėtu disponavimu narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis – 92 užfiksuoti atvejai per pirmąjį metų pusmetį.

Visgi, reiktų pasidžiaugti, jog lyginant su praėjusiais metais, nusikalstamumo skaičiai visame Šiaulių mieste mažėja. 2018 metais (sausio 1 – birželio 1 dienomis) nusikalstamų veikų Šiauliuose buvo užfiksuota 230 daugiau nei tuo pačiu metu 2019-aisiais, net 1092.

Verta atkreipti dėmesį ir į tai, jog nusikalstamumo tendencijos Šiauliuose, kaip ir kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose nuo 2017 žengia mažėjo keliu. Nuo 2010 metų Šiauliuose daugiausia nusikalstamų veikų buvo užfiksuota 2012, 2013 ir 2010 metais, atitinkamai 1956, 1690 ir 1549 nusikaltimų.

Specialistai ragina neprarasti budrumo

Apsaugos įmonės „Mano Sauga“ vadovas Gediminas Jankauskas skatina ir pačius gyventojus nepamiršti savo saugumo: „Pirmiausia, patys žmonės turėtų neprarasti sąmoningumo ir savisaugos jausmo“.

„Jei kalbame apie vagystes iš namų ar butų, gyventojai palikdami namus turėtų atlikti visus saugumo užtikrinimui būtinus veiksmus: uždaryti visus langus, balkono arba terasos duris, taip pat netinkamoje vietoje nepalikti akį traukiančių daiktų. Tai gali būti dviratis, paliktas balkone, ar ant palangės padėtas kompiuteris. Nevalia palikti nieko tokio, ką kitas žmogus galėtų pamatyti pro langą, jį išdaužti ir pasiimti paliktą vertingą daiktą“.

Jankauskas taip pat pabrėžia ir apsaugos sistemų naudą. Jei name įrengta apsaugos sistema ir signalizacija, būtina nepamiršti jos įjungti. Ji ne tik išgąsdins vagis, bet ir perspės kaimynus apie tykantį pavojų. Apsaugos sistema reaguoja į visus pavojaus signalus ir perduoda informaciją saugos tarnyboms, kurios savo ruožtu operatyviai reaguoja į kiekvieną iškvietimą. Pastebėję įrengtas kameras ar signalizaciją name, vagys keičia savo planus ir renkasi tuos namus, kurie nėra apsaugoti.

„Jei jūsų namo, daugiabučio laiptinės ar kiemo teritorija yra stebima 24 val. per parą, vaizdas kokybiškai matomas net ir tamsiu paros metu, tai ne tik gali padėti atbaidyti potencialius plėšikus, bet net ir įvykus apiplėšimui padėti nustatyti nusikaltėlio tapatybę“, – teigia „Mano sauga“ vadovas.