Kalba ekspertai

Rytas Ežero g. prasidėjo fekalijų lietumi

„Sveiki gerbiami kaimynai, jums rašo 2-ojo buto savininkai ir šis laiškas skirtas tiems, kurie gyvena virš mūsų buto ir naudojasi tuo pačiu kanalizacijos stovu. Jei analogiška situacija pasikartos ateityje, kai mūsų nebus namuose ir nuotekos liesis į mūsų butą, žala bus didžiulė“, – tokio turinio laiškas po avarijos, užsikišus kanalizacijos stovui, pasiekė vieno Ežero g. namo gyventojus.

Laišką kaimynams į pašto dėžutes sumėtę 2-ojo buto šeimininkai labai prašo gyventojų nemesti į klozetą jokių kietų atliekų – sauskelnių, higieninių paketų, drėgnų servetėlių ir net sunkiau besiskaidančio tualetinio popieriaus.

„Nepasakosime, ko ir kiek iš buto išnešėme, bet jau žinome, kokį kaimynai naudoja tualetinį popierių“, – avarijos dieną liūdnai šmaikštavo buto šeimininkas, kuris su žmona visą penktadienį praleido gelbėdami savo butą nuo apliejimo fekalijomis.

Buto šeimininkai apie įvykį informavo bendrijos pirmininkę, kuri iškart ėmėsi veikti: užsuko vandenį visam daugiabučiui, parašė SMS žinutes visiems gyventojams, prašydama nenaudoti vandens ir iškvietė avarinę tarnybą, kuri atvykusi išvalė užsikišusį stovą.

Avarines situacijas dėl užsikišusios kanalizacijos daugiabučiuose, su kuriais sudarytos sutartys, likviduojančios bendrovės „Šiaulių būstas“ vadovė Roma Janušonienė teigė, jog jeigu gyventojai būtų sąmoningesni, tokių avarijų būtų mažiau. „Klozetas skirtas tik gamtos reikalams, o ne gastronomijai“, – primena R. Janušonienė.

„Avarinė tarnyba visada pajunta, kada šeimininkės namuose padirbėjo – iškvietimų padaugėja. Virtos bulvės ir kitos maisto atliekos, keliaujačios į klozetą – nusikaltimas. Pavasarį, kai šeimininkės valo sandėliukus, į klozetą supila pasenusius raugintus agurkus ir kt. O rudeniop, kai prasideda daržo gėrybių vakavimo sezonas, į klozetą keliauja įvairios konservavimo atliekos. Dvigubas brangus tualetinis popierius – kanalizacijų peilis. Net valant kanalizacijas elektriniais trosais, popierius apsivynioja aplink juos. Tualetinis popierius – dar pusė bėdos, bet kai taip atsikratoma higienos priemonių ar į klozetą metamos sauskelnės – tada garantuota nelaimė“, – įspėja „Šiaulių būsto“ vadovė.

Kanalizacijos kemšasi ir dėl karšto vandens taupymo. R. Janušonienė sako, kad žmonės taupydami klozetus nupylinėja iš kibiriuko arba nustato vandens pusę bakelio, o virtuvėse naudoja tik drungną vandenį. Tai yra dar viena kanalizacijos užsikišimo priežastis.

Kviesti avarinę tarnybą būtina ir todėl, kad jei bute išsiliejančios nuotėkos sugadina baldus, buto apdailą, o butas yra apdraustas nuo nelaimingų atsitikimų, draudimo bendrovei reikia pateikti dokumentus, kad avarinė tarnyba nelaimę užfiksavo. Jei mes avarijos neužfiksuojame, nenurodome kaltininko, draudimo bendrovė išmokos gali ir nemokėti.

Bendrovės „Šiaulių būstas“ avarinė tarnyba dirba ištisą parą. Ją galima iškviesti paskambinus telefono numeriu – 8 700 55 966. Norime akcentuoti, kad avarinę tarnybą bet kuriuo paros metu gali iškviesti tik bendrovės administruojami namai.