Naudinga žinoti

Trumpėjančios dienos – tikras darbymetis ilgapirščiams

Lietuvoje įsibėgėja ne tik rudens, bet ir smulkių vagysčių iš namų sezonas. Tiek draudimo bendrovės, tiek saugos specialistai teigia, kad patys gyventojai ne visada pakankamai pasirūpina savo turto apsauga, tačiau būna, kad ir palengvina nusikaltėlių darbą. Šimtaprocentinės apsaugos nėra, tačiau norint sumažinti riziką, būtina imtis tam tikrų saugumo priemonių.

Vidutinis žalos dydis – 600 Eur

„ERGO Insurance“ statistika rodo, kad šiais metais per pirmąjį pusmetį jau įvykdyta vagysčių už beveik 40 tūkst. eurų. Vidutinis žalos dydis paprastai yra apie 600 eurų, o didžiausia gyventojų patirta žala šiais metais siekia 4500 eurų.

Pasak ERGO draudimo bendrovės Turto žalų administravimo skyriaus vadovo Mindaugo Ratkevičiaus, vagišiai taikosi tiek į butus, tiek į nuosavus namus ar kotedžus. Apie 55 proc. vagysčių įvykdoma privačiuose namuose, 45 proc. – butuose.

„Vagys dažnai taikosi į lengvai gabenamus nedidelius daiktus, kurių vertė didelė – grynieji pinigai, papuošalai, juvelyriniai dirbiniai, kompiuteriai, telefonai, laikrodžiai ir pan. Vagysčių iš privačių namų ar kotedžų atvejais gyventojai dažniausiai pasigenda  lauko baldų, kepsninių, įrankių, dviračių“, – komentuoja M. Ratkevičius.

Kenčia menkai apsaugoti būstai

T. Sinkevičius komentuoja, kad dažniausiai įsilaužiama per užrakintas duris, uždarytus langus, balkonus. Ilgapirščių neišbaido miegantys šeimininkai, o kartais ir paliktos neužrakintos durys, šeimininkams trumpam išėjus iš namų. Kaip teigia specialistas, įsibrovimų situacijos įvairios, bet dažniausiai vagys užsuka į menkai apsaugotus būstus.

Patariama į savo būsto apsaugą žiūrėti kompleksiškai ir nepamiršti pagrindinių apsisaugojimo nuo įsilaužimo taisyklių.

„Gyventojams patariame pasirūpinti tinkamomis lauko durimis ir spynomis, kurios padės apsaugoti savo namus. Taip pat rekomenduojame nepalikti  daiktų matomose, lengvai prieinamose vietose. Pavyzdžiui, terasoje ar balkone. Apsisaugoti nuo vagystės gali padėti santūrumas socialiniuose tinkluose išvykus ilgesniam laikui, draugystė su kaimynais, signalizacija, o nelaimės atveju pagelbėti gali gyventojų turto draudimas“, – sako draudimo specialistas.

T. Sinkevičius pataria įsirengti ir vaizdo stebėjimo kameras, kadangi išmanūs sprendimai padeda užtikrinti didesnį saugumo jausmą. Tačiau pašnekovas atkreipia dėmesį, kad labai svarbu išsirinkti patikimą apsaugos paslaugas teikiančią įmonę.

„Įrengta nekokybiška signalizacija didina galimybę būti apvogtam. Įsirengus prastos kokybės signalizaciją rizikuojama ne tik tuo, kad ji nesuveiks tinkamu momentu. Kai signalizacija įsijungia – išsijungia nuolat, gretimais gyvenantys kaimynai pripranta ir nebereaguoja į signalą. Todėl, esant tikram pavojui, mažai šansų, kad kas nors iš aplinkinių sureaguos adekvačiai“, – teigia specialistas.

Patikimiausia prevencija – stebėjimo kameros

Visoje Lietuvoje veikiančios saugos įmonės „Mano Sauga“ direktorius Gediminas Jankauskas skatina ir pačius gyventojus nepamiršti savo saugumo:

„Pirmiausia, patys žmonės turėtų neprarasti sąmoningumo ir savisaugos jausmo. Gyventojai palikdami namus turėtų atlikti visus saugumo užtikrinimui būtinus veiksmus: uždaryti visus langus, balkono arba terasos duris, taip pat netinkamoje vietoje nepalikti akį traukiančių daiktų. Net ir vos pravertas langas, orlaidė, ventiliacijos grotelės – suteikia galimybę vagims pasidarbuoti. Pravartu turėti omenyje, kad rizika būti apiplėštam padidėja ilgėjant tamsiajam paros metui bei išvykstant atostogų“, – komentuoja pašnekovas.

G. Jankauskas taip pat pabrėžia ir apsaugos sistemų naudą. Jei name įrengta apsaugos sistema ir signalizacija, būtina nepamiršti jos įjungti. Ji ne tik išgąsdins vagis, bet ir perspės kaimynus apie tykantį pavojų. Apsaugos sistema reaguoja į visus pavojaus signalus ir perduoda informaciją saugos tarnyboms, kurios savo ruožtu operatyviai reaguoja į kiekvieną iškvietimą.

„Jei jūsų namo, daugiabučio laiptinės ar kiemo teritorija yra stebima 24 val. per parą, vaizdas kokybiškai matomas net ir tamsiu paros metu, tai ne tik gali padėti atbaidyti potencialius plėšikus, bet net ir įvykus apiplėšimui padėti atsekti įvykius bei nustatyti nusikaltėlio tapatybę“, – sako specialistas.