Kalba ekspertai Naudinga žinoti

Vyriausiam naujai iškeptam vairuotojui Šiauliuose – 76-eri

Vairuotojo teisės gali palengvinti rutiną tiek ir jauniems, tiek ir vyresnio amžiaus žmonėms. Turbūt mažai kas nustebtų, jog dažniausi vairavimo egzaminų dalyviai – asmenys iki 27-erių. Visgi, pasirodo, jog ir vyresnio amžiaus žmonės vis dažniau pasiryžta tapti naujokais kelyje.

Vyresni vairuotojai atidesni kelyje

Kalbant apie vyresnius vairuotojus, pastebima, kad nuo 2003 metų, kuomet „Regitra“ pradėjo egzaminuoti būsimus vairuotojus, vyriausias asmuo, kuris išlaikė B kategorijos vairavimo egzaminus Šiauliuose buvo 76 metų. Tuo tarpu 2019 m. vyriausias vairuotojas, įgijęs B kategorijos pradedančiojo vairuotojo pažymėjimą, buvo 69-erių.

„Regitros“ atstovai atkreipia dėmesį, kad nors vyresnio amžiaus asmenys iš pirmo karto egzaminą išlaiko rečiau nei jaunesni asmenys, visgi, būtent vyresnių asmenų, pavyzdžiui, amžiaus grupėje nuo 58 iki 77, pernai laikyti pirmą kartą egzaminą atvyko vos pusė procento nuo visų laikančiųjų. Galbūt jaunesni asmenys greičiau įsisavina informaciją, tačiau vyresnio amžiaus vairuotojai turi didesnę patirtį, pasižymi atsargumu ir atsakingumu ruošiantis vairavimo egzaminams bei tolimesnėms kelionėms jau įgijus teisę vairuoti.

Įgyti teisę vairuoti dažniausiai siekia jaunesni asmenys

Kalbant apie statistiką, praėjusiais metais iš viso Lietuvoje pirmą kartą B kategorijos praktikos egzaminą laikė apie 32 tūkst. asmenų. Iš jų daugiau nei 80 proc. sudarė 18-27 metų amžiaus asmenys. Kita didesnė grupė buvo 28-37 metų amžiaus – apie 13 proc. Tuo tarpu kalbant apie vyresnius vairuotojus, jų skaičius buvo gerokai mažesnis: pernai pirmą kartą praktikos egzaminą laikė 171 asmenų, kurių amžius siekė 58-67 metus, taigi tai sudarė tik apie 0,5 proc. nuo visų laikiusiųjų skaičiaus, taip pat 8 asmenys (0,03 proc.) buvo 68-77 metų amžiaus.

Taigi, analizuojant statistiką galima daryti išvadą, jog pirmą kartą įgyti teisę vairuoti dažniausiai siekia jaunesni asmenys, sulaukę pilnametystės. Pasitaiko ir vyresnių asmenų, tačiau jų skaičius yra nedidelis. Primename, jog asmenys, siekiantys įgyti B kategorijos vairuotojo pažymėjimą, teorijos egzaminą gali laikyti sulaukę 17, o praktikos – 18 metų.

Vairavimo įgūdžiai nepriklauso nuo amžiaus

Svarbu sudaryti tokias sąlygas, jog žmonės vairuoti galėtų kuo ilgiau, nes tai yra tiesiogiai susiję su jų socializacijos lygiu. Iš esmės, vairavimas žmogui suteikia mobilumo, kuomet jis gali jaustis nepriklausomu nuo kitų asmenų.

Pastebima, jog vairuotojų žinių ir kompetencijų lygis, taip pat tokios savybės kaip greita reakcija ar geras regėjimas nebūtinai susijusios su žmogaus amžiumi. Gali pasitaikyti tokių atvejų, jog 80-metis yra gerokai sveikesnis už 60 metų sulaukusį žmogų. Kitaip tariant, gebėjimą vairuoti lemia ne metai, o sveikatos būklė.

Taigi, labai svarbu, jog į viešąjį eismą patektų ne tik gerus vairavimo įgūdžius turintys, bet ir tinkamos sveikatos būklės asmenys, kurie nekeltų pavojaus nei sau, nei aplinkiniams. Būtent dėl šios priežasties dar prieš laikant vairavimo egzaminus, o taip pat keičiant vairuotojo pažymėjimą, asmuo „Regitrai“ turi pateikti galiojančią vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininę pažymą (jei yra išduota elektroninė medicininė pažyma, jos pateikti nereikia, kadangi „Regitra“ ją gauna automatiškai), kuri patvirtintų, kad asmens sveikatos būklė yra tinkama vairuoti atitinkamos kategorijos transporto priemonę.

„Regitros“ patarimai besiruošiantiems laikyti vairavimo egzaminus

Būsimiems vairuotojams, kurie ruošiasi laikyti egzaminus, „Regitra“ rekomenduoja pirmiausia apsilankyti įmonės interneto svetainėje, kur galima rasti daug naudingos medžiagos ir praktinių patarimų: teorijos egzamino temas, bandomąją teorijos egzamino versiją, patikrinimo prieš važiavimą klausimus, patarimus, kaip išvengti dažniausiai pasitaikančių klaidų per praktikos egzaminą ir kt.: https://www.regitra.lt/lt/paslaugos/egzaminai/praktiniai-patarimai-ruosiantis-egzaminams

„Regitra“ taip pat yra parengusi 17 vaizdo klipų, kurie yra tarsi virtualios vairavimo pamokos. Jose pasakojama, kaip teisingai pasiruošti važiavimui, susireguliuoti automobilio įtaisus, kaip teisingai lenkti ar statyti automobilį ir pan.

Be to, yra parengti ir 2 pažintiniai vaizdo klipai, kuriuose pristatoma teorijos bei praktikos egzaminų eiga. Jie leidžia žingsnis po žingsnio pamatyti, kaip vyks egzaminai, kokių dokumentų reikės bei ko iš būsimo vairuotojo bus tikimasi egzamino metu. Būtent pasiruošimas iš anksto, o taip pat žinojimas, kas laukia egzamino dieną, sumažina jaudulį ir padeda pasiekti norimų rezultatų.